ابعاد گوناگون سرگرمی تفریح و استفاده از اوقات فراغت

ابعاد گوناگون سرگرمی تفریح و استفاده از اوقات فراغت

ابعاد گوناگون سرگرمی تفریح، لذت و استراحت نیاز هر انسان است که باید در نظر گرفته شود. پس هر انسانی برای رفع خستگی و تجدید قوا برای تلاش مجدد می‏تواند از آن بهره‌مند شود. سرگرمی نقش بسیار مهمی در جذب مخاطب، فرهنگ‌سازی و نیز درآمدزایی برای رسانه‌ها و شرکت‌ها دارد. یکی از نیازهای اساسی و دیرپای انسان، که عمری به بلندی عمر بشر دارد و همواره به گونه‌های ویژه، متناسب با علاقه‌ها و سلیقه‌ها و امکانات و ظرفیت‌های محیطی، پاسخ یافته است. نیاز به سرگرمی و پر کردن اوقات ‌فراغت از جنبه‌های گوناگونی برخوردار است. نحوۀ تعامل با این نیاز و ارضای آن نیز، همچون دیگر پدیده‌ها، به مرور زمان و به تبع دیگر تغییرات محیطی، دستخوش تغییر شده است. اوقات ‌فراغت امروزه به یکی از فرصت‌های همگانی تبدیل شده است که به‌نسبت مستقل از روند‌های عادی کار و تلاش رسمی است و به‌شدت نیازمند:

  • سیاست گذاری
  • برنامه‌ریزی
  • تمهید مقدمات
  • تخصیص امکانات است.

بنابراین بخش بزرگی از فعالیت‌های تمهید شده برای پر کردن این ظرفیت، در زیر نام «سرگرمی و تفریح» جای می‌گیرد.

سرگرمی از نظر اسلام:

سرگرمی و تفریح به‌دلیل بسیاری ابعاد و زوایا، طیفی از نظریه‌های تفسیری و تبیینی با رویکردهای گوناگون را به خود معطوف داشته است. بررسی دیدگاه دینی دربارۀ جایگاه سرگرمی در سبک زندگی اسلامی، نیز منوط به بررسی آموزه‌های اسلامی در این زمینه است. و بخش مهمی از این آموزه‌ها، دربارۀ این موضوع است. اما در دین مبین اسلام سرگرمی‌ مطلوب است که:

  • مشتمل بر گناهان نباشد.
  • با توجه به رفتارهای صحیح خداپسندانه صورت پذیرد.
  • مطابق با معیارهای عقلی باشد.
  • هدف داشته باشد و بیهوده نباشد.
  • مانع یاد خدا و کمال انسان نباشد.

پس سرگرمی‌های نهی‌شده در منابع دینی یا به‌ خودی‌ خود و به‌ طور خاص مذموم هستند یا مقرون و ملازم با آنها، امر مذمومی است.

سرگرمی و فناوری با پیشرفت علم و فنّاوری مشکلات متعددی برای بشر در عرصۀ سرگرمی به‌وجود آمده است. چون رسانه ها شبکه های تلویزیونی و اجتماعی باعث تاثیرات متعدد بر جامعه است. و در همین راستا به آثار نمایشی ،سینمایی و تلویزیونی، به عنوان یکی از موفق ترین محصولات فرهنگی در بازارهای جهانی سرگرمی می توان اشاره کرد. شبکه های اجتماعی گسترده با محوریت های گوناگون از جمله دیگر دستاوردهای صنعت تولید سرگرمی است. همچنین سرگرمی در حوزه ارتباطات نیز ایفای نقش می کند. لزوم محتوایی- نرم افزاری برای بهره گیری از امکانات بهتر، دستیابی به مخاطب بیشتر و ارتباط با مخاطب، از دستاوردهای سرگرمی خوب است. با بهره گیری از فناوری های مدرن مقوله سرگرمی وارد عرصه جدیدی گردیده که توضیح آن را به افراد متخصص این حوزه مطالعه بیشتر شما مخاطب عزیز میسپاریم.

و در این راستا گروه نماسازان مدرن نیز به معرفی چند نرم افزار و مقاله مناسب در زمینه های سرگرمی، کاربردی، طراحی نموده است. و امیدواریم از آنها استفاده کنید و لذت ببرید.

برچسب:ابعاد گوناگون سرگرمی تفریح اوقات فراغت

نرم افزار رایگان طراحی داخلی
نرم افزار حسابداری پارمیس رایگان