اصول اجرای نمای چوب

در ادامه این مقاله با اصول اجرای نمای چوب ترموو از تولید تا اجرا آشنا خواهید شد. امیدواریم بتوانیم سطح آگاهی شما را بالاتر ببریم.

اصول اجرای نمای چوب(قسمت سوم)

  • رنگ طبیعی چوب ترمو

رنگ ترموود تحت تاثیر دما و زمان عملیات ترمو است. هر چه دما بالاتر باشد، ظاهر تیره تر است. مانند همه چوب‌های نرم، قوام رنگ به دلیل چگالی تحت‌تاثیر تغییرات معمولی قرار می‌گیرد. و همچنین به این بستگی دارد که از چوب خشک یا چوب مرکب استفاده شود. در اصل، رنگ را می توان به خوبی در این تکرار فرآیند ترمو، تیره تر کرد. پس هر چقدر رنگ طبیعی چوب ترمو تیره تر باشد مشخص است که زمان یا دمای فرآیند ترمو بیشتر بوده است. ترمو با کیفیت تر است.

  • دفع مایعات یا شیرآبها

میزان شیرآبها از تخته های کاج با عملیات حرارتی اندازه گیری شد. نمونه ها در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد و ۲۳۰ درجه سانتی گراد به مدت ۴ ساعت تحت عملیات حرارتی قرار گرفتند. آزمایش به مدت ۷ هفته (۱۸۰ درجه سانتیگراد) یا ۸ هفته (۲۳۰ درجه سانتیگراد) پس از ترمو انجام شد. اندازه‌گیری‌های دفع مایعات یا شیرآبها در واحد فناوری شیمیایی طبق روش آزمون انجام شد. چوب کاج بیشترین مقدار ترکیبات آلی فرار را نشان داد، ۱۴۸۶ میکروگرم در متر مربع. این شامل مقادیر قابل توجهی آلفا پینن، کامفن و لیمونن بود. چوب ترمو کاج حاوی هگزانال و مقادیر کمی فورفورال و اسید استیک نیز بود. مجموع دفع مایعات یا شیرآبها برای چوب کاج ،با حرارت در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد ۸۲۸ میکروگرم در متر مربع بود. نمونه حاوی، فورفورال، هگزانال و اسید استیک بود.

بوی دود مانند چوب های عملیات حرارتی شده به احتمال زیاد از فورفورال می آید. اما هنوز نتایج آزمایشات در مورد بو منتشر نشده است. مشخص شده است که بو با گذشت زمان ناپدید می شود و هنگامی که عملیاتهای سطحی اعمال می شود، بو از بین می رود.

اصول اجرای چوب ترمووود کار با ترموود در اجرای نمای چوب ترمو

  • عمومی

در اصول اجرای نمای چوب، استفاده از ThermoWood، به مراقبت بیشتری نسبت به چوب نرم خشک شده در کوره معمولی نیاز دارد، زمانی که تحت عملیات بیشتر قرار می گیرد، بیشتر در معرض آسیب های مکانیکی قرار می گیرد. روش های مشابهی مانند کار با چوب های سخت توصیه می شود. هنگام کار با ThermoWood، ابزارهای تیز به شدت توصیه می شود. همانطور که هنگام کار با تمام مواد چوبی، نتایج را بهبود می بخشد.

  • اره کردن

فشردگی های داخلی چوب در طی یک فرآیند عملیات حرارتی مناسب آزاد می‌شوند. و بنابراین پس از برش قطعات، هیچ خمیدگی رخ نمی‌دهد. از آنجایی که ترموود حاوی صمغ نیست، نیاز روغن برای تجهیزات برش کاهش می یابد و طول عمر تجهیزات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اره کردن ترموود با اره کردن چوب های تصفیه نشده تفاوتی ندارد. در مورد گره ها، هیچ پارگی خاصی در مقایسه با چوب نرم خشک شده در کوره معمولی قابل تشخیص نیست. تنها مشکلی که تاکنون در اره کردن با آن مواجه شده ایم، گرد و غبار چوب است. از آنجایی که ترموود بسیار خشک است، گرد و غبار چوب بسیار ریز است و به راحتی در محیط پخش می شود.

به دلایلی که در بالا ذکر شد، باید توجه ویژه ای به عملکرد یک سیستم غبارگیری مناسب (فن)لحاظ شود. سیستم باید به خوبی مهر و موم شده و به اندازه کافی موثر باشد. تا محیط را کثیف نکند. از آنجایی که تیغه های اره با دندانه های شکاف بلند می توانند باعث بریدگی لبه های قطعات ThermoWood شوند، تیغه های دندانه ریز توصیه می شود. تیغه‌های دارای نوک آبکاری یا مشابه، فواصل نگهداری و تیز کردن تیغه اره را افزایش می‌دهند. و به منظور جلوگیری از ترک خوردن تخته ها، توصیه می شود قبل از برش پروفیل ابتدا یک سطح پایه صاف با یک صفحه اره مناسب یا اره نواری تهیه کنید. مجموعه ای از آزمایشات را در مورد برشکاری ترموود انجام شده است.

چندین زاویه کاتر مورد آزمایش قرار گرفت. در این آزمایش ها، تمام زوایا به خوبی کار می کردند و کیفیت سطح نیز خوب بود. بهترین نتایج با اره های با نوک تیز به دست می آید، مانند کار با انواع سخت چوب.

  • براده برداری

تست فرز با استفاده از دستگاه CNC انجام شد. و برای دستیابی به کیفیت سطح خوب به ویژه در براده برداری- فرزها باید تیز باشند. در غیر این صورت پارگی رخ می دهد. سطح بالاتری از پارگی زمانی که چوب سرتاسر براده برداری شد، مشاهده می شود. بیشترین مشکلات مربوط به پارگی در شروع براده برداری و در پایان، زمانی که کاتر از چوب خارج می شود، رخ می دهد. براده برداری چوب های ترمو را می توان مشابه کار با چوب های سخت و شکننده در نظر گرفت.

  • اتصالات مکانیکی، یراق آلات نصب

با استفاده از پیچ های خودکار و ضد زنگ (پیچ سرمته دار)یا با سوراخ کردن سوراخ ها ی قبل از پیچ زدن، می توان از شکافتن چوب ترمو جلوگیری کرد. پس برای کاربردهای نمای بیرونی،زیرسازی از پروفیل ضد زنگ خورده توصیه می شود. در زیر سازی های چوب خشک(اشباع)نتایج خوبی در اتصال با میخکوب پنوماتیک حاصل می شود. باید به فشار صحیح و طول حرکت میخکوب توجه کرد. در طراحی اتصالات باید به کاهش استحکام شکافتگی و همچنین کاهش اندکی مقاومت خمشی چوب ترمو توجه کرد. توصیه می شود.

قبل از اصول اجرای نمای چوب ترمووود، محل اتصالات و جزئیات طرح مورد بررسی قرار گیرد. گره های بزرگ (به ویژه با توجه به اندازه سطح مقطع) همیشه یک عامل خطر در ترموود هستند زیرا چوب فاقد مواد رزینی است که در چوب معمولی به عنوان چسب بین گره و ناحیه اطراف عمل می کند. پس مواظب گره های بزرگ باشید. ثبات ابعادی بهتر ThermoWood باعث می شود اتصالات با تحمل کمتری نسبت به اتصالات با استفاده از چوب معمولی طراحی شوند.

پیچ نصب نمای چوب ترمو

پیچ سر مته نصب نمای چوب ترمو

  • میخکوبی چوب ترمو

 میخکوب پنوماتیک برای کوبیدن ترموود توصیه می شود. برای تنظیم نفوذ،با ناخن باید فشار را آزمایش کرد. بهترین نتیجه با استفاده از یک میخکوب پنوماتیک کوچک با عمق محرک قابل تنظیم به دست می آید. استفاده از میخ با چکش معمولی خطر شکافتن را در هنگام برخورد چکش با چوب افزایش می دهد. ۲ تا ۳ میلیمتر نهایی عمق باید با دریل زده شود. برای کاهش خطر نصب چوب ترمو یا ترمو وود، باید از میخ های فولادی ضد زنگ استفاده شود. اما در صورت استفاده از میخکوب پنوماتیک، میخ های گالوانیزه مناسب هستند زیرا در این روش هیچ تماس فلز با فلز ایجاد نمی شود که سطح گالوانیزه را بشکند. میخ و پیچ های گالوانیزه بهتر است. برای جلوگیری از شکافتن، خزینه های کوچک مناسب ،قبل از پیچ کردن و سفت کردن، درست مانند کار با چوب سخت، MDF یا سایر چوب های شکننده ضروری است.
پیچ‌های فولادی ضد زنگ یا گالوانیزه با سر فرو رفته برای استفاده در فضای باز یا سایر محیط‌های مرطوب مناسب‌تر هستند. پس برای بهترین استحکام نگه‌داری، پیچ‌های رزوه درشت بهترین عملکرد را دارند. و پیچ های خودکار(سر مته دار) را می توان در ترموود بدون پیش سوراخ کاری استفاده کرد.

نحوه پیچ کردن چوب ترمووود

نحوه پیچ کردن چوب ترمووود

استحکام شکافتن

  • چسباندن چوب ترمو

همیشه باید دستورالعمل سازنده چسب رعایت شود.

در مورد چسباندن، نتایج بهتری با چوبی که در دماهای پایین تر ترمو شده است، مانند کلاس ThermoWood برای کاربردهای داخلی، بهتر است. پس هنگام مونتاژ، نمی توان از فشارهای گیره های قوی استفاده کرد، چون ترمو شکننده تر از چوب تصفیه نشده هستند. چوب ترمو شده آب و چسب های مبتنی بر آب، مانند PVAc را به آرامی جذب می کند. و به همین دلیل است که هنگام استفاده از چسب های پایه آب، زمان پرس طولانی تر از حد معمول نیاز است. برخی از چسب های PVAc می توانند مشکلاتی را در فرم ایجاد کنند. پس بنابراین بهتر است از مخلوط کردن با آب کمتر یا از چسب های پایه روغنی استفاده کرد.
گزارش شده است که چسب های PU (پلی اورتان) به خوبی با ThermoWood کار می کنند.مانند همیشه در عملیات چسباندن چوب، هنگام کار با ThermoWood باید به شرایط کاری صحیح و اصول اجرای نمای چوب توجه شود. اینها شامل دمای چوب، رطوبت و تمیزی سطح و غیره می شود. تمامی این نکات در اصول اجرای نمای چوب ترمووود باید رعایت شوند.

  • نکات ریز اصول اجرای نمای چوب ساختمان(ترمووود)

کار با انواع ابزارهای دستی – مثلاً در سنباده کاری، سوراخ کاری و فرز – بر روی چوب نما ترمووود آسان است. سنباده کاری نتایج عالی می دهد و سوراخکاری – حتی گره – آسان است. به دلیل شکنندگی ترموود، باید به کارکرد آن توجه کرد. افتادن قطعات ممکن است به لبه ها آسیب برساند. تکه های بلند را نباید تنها با یک سر بلند کرد. تنها مشکل کار با ابزار دستی، گرد و غبار است. از آنجایی که ترموود معمولاً بسیار خشک است، گرد و غبار چوب ریز است و به راحتی به محیط پخش می شود. بهترین راه حل یک سیستم کارآمد استخراج گرد و غبار خواهد بود، اما اغلب ممکن نیست. بنابراین استفاده از ماسک و عینک ،به شدت توصیه می شود.

ترمووود در نیمکت های سونا و کفپوش استخرها

به دلیل ماهیت بسیار بهداشتی، رنگ و کاهش رسانایی حرارتی، ترموود برای نیمکت های سونا کفپوش اطراف استخر ها مناسب است. با این حال، چرخه رطوبت و خشک کردن سریع در یک محیط با دمای بالا می تواند باعث شکافتن نیمکت ها در انتها شود. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود انتهای آن را با روغن، موم یا لاک بپوشانید.

مطالبی دیگر که شاید از دیدن و مطالعه آنها لذت ببرید. در زمینه های: نمای کامپوزیت طراحی نما دکوراسیون داخلی تابلو تجاری مغازه ها و غیره که توسط گروه نماسازان مدرن گردآوری شده است.

اجرای نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

پانل کامپوزیت آلومینیومی
پانل کامپوزیت آلومینیومی